GAZ ROZWESELAJĄCY

PODTLENEK AZOTU  |  SEDACJA WZIEWNA

gaz rozweselający podtlenek azotu gdansk gdynia rumia dentysta imed kids

Po co stosować gaz rozweselający?

Wizyta u dentysty może być stresująca dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego oprócz odpowiedniego podejścia, jesteśmy w stanie zapewnić naszym Pacjentom również uspokojenie „w maseczce”.

Czy Twoje Dziecko jest zdenerwowane lub nawet przerażone przed wizytą u stomatologa? Dzięki sedacji wziewnej możemy zapewnić mu spokojne, sielskie, a nawet odprężające pobyty na fotelu dentystycznym.

Co czuje dziecko podczas sedacji wziewnej?

Bycie księżniczką w ogromnym zamku składającym się z tysiąca i jednej komnat albo bycie dzielnym rycerzem walczącym ze smokiem zagrażającym naszemu królestwu… Tak mniej więcej kształtują się myśli dziecka, które dla rozluźnienia korzysta z podtlenku azotu – lekarz wprowadza wówczas Pacjenta w stan marzeń sennych, które sprawiają, że dziecko przenosi się myślami do miejsc stworzonych we własnej wyobraźni.

Dzięki sedacji podtlenkiem azotu nawet najbardziej niespokojny Maluch może się zrelaksować i poczuć odprężenie w wyniku czego chętniej spełnia polecenia lekarza. Bezwonny gaz aplikowany jest przez specjalną maseczkę o owocowym zapachu, który dziecko samo może wybrać.

leczenie w gazie rozweselającym gdańsk gdynia rumia imed kids

Jak działa gaz rozweselający?

Sam gaz rozweselający to nic innego niż potoczna nazwa podtlenku azotu, który w połączeniu z tlenem używany jest do sedacji wziewnej. Jest to rodzaj gazu, który nie kumuluje się w organizmie i jest wydalany w niezmienionej formie. Nie wywołuje on również uzależnienia.

Działa on w całkowicie bezpieczny i odwracalny sposób, obniżając przy tym aktywność układu nerwowego. Nie powoduje jednak utraty świadomości. Pacjent poddający się sedacji wziewnej jest świadomy, nie traci odruchów oddychania ani przełykania, może również swobodnie się wypowiadać. Podtlenek azotu bardzo szybko rozprzestrzenia się w organizmie człowieka i jest on wydalany z ciała równie szybko, dlatego też maseczka musi się znajdować na nosie Małego Pacjenta przez cały okres trwania zabiegu. W celu odwrócenia działania podtlenku azotu wystarczy podawać Pacjentowi przez 5 minut czysty tlen.

A co, gdy gaz rozweselający nie wystarcza?

Jeśli sedacja wziewna nie jest wystarczającą metodą, aby nasz Mały Pacjent się odstresował i dał sobie pomóc, to zapraszamy do zaznajomieniem się z tematem znieczulenia ogólnego w stomatologii dziecięcej, gdzie dowiecie się, jak nasi uzdolnieni lekarze radzą sobie w tych najtrudniejszych przypadkach.