ZNIECZULENIE OGÓLNE U DENTYSTY

NARKOZA U DENTYSTY

CZYM JEST ZNIECZULENIE OGÓLNE U DENTYSTY?

Znieczulenie ogólne umożliwia przeprowadzenie kompleksowego leczenia stomatologicznego, w trakcie którego Pacjent nie odczuwa bólu przez co stres związany z wizytą u dentysty zostaje zredukowany do minimum. Jest to najbardziej zaawansowana forma znieczulenia w stomatologii.

KIEDY WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA ZNIECZULENIE OGÓLNE W STOMATOLOGII?

Zdarza się, że najmłodsi Pacjenci bardzo boją się wizyty u dentysty. Jest to najczęściej skutek negatywnych wspomnień związanych z próbami leczenia „na siłę”, a często dolegliwości bólowe uniemożliwiają skuteczną współpracę na linii Mały Pacjent – lekarz dentysta.

Znieczulenie ogólne pozwala na bezpieczne oraz kompleksowe wyleczenie wszystkich zębów w trakcie jednej wizyty. Ponieważ odbywa się ono w optymalnych warunkach, ma bezpośrednie przełożenie na jakość, precyzję oraz dokładność leczenia. A z punktu widzenia dziecka, wizyta u dentysty pozbawiona jest strachu oraz ewentualnej traumy.

JAK WYGLĄDA LECZENIE STOMATOLOGICZNE W ZNIECZULENIU OGÓLNYM?

Znieczulenie ogólne (popularnie nazywane narkozą) – wywołuje stan kontrolowanej utraty przytomności (głębokiego snu), w trakcie której Twoje dziecko nie odczuwa bólu. Dzięki tej metodzie Mały Pacjent może spokojnie przespać cały zabieg, nie doświadczając lęku oraz stresu. Leczenie nie wiąże się dla niego z żadnym dyskomfortem i nie naraża na traumę.

W IMED Kids środki znieczulające podajemy początkowo w formie gazu (za pomocą maski twarzowej), a następnie przez wkłucie dożylne, które jest zakładane, kiedy dziecko już śpi.

PRZYGOTOWANIE DO ZNIECZULENIA OGÓLNEGO

Znieczulenie ogólne wiąże się dodatkowo z bardzo istotnym przygotowaniem do zabiegu, które w IMED Kids zapewniamy. Nasz Opiekun Pacjenta zawsze przekazuje Wam wszystkie najistotniejsze informacje po to, abyście mogli być spokojni o zdrowie swojej Pociechy oraz po to, abyście zapewnili jej komfort psychiczny. Przygotowanie obejmuje między innymi pogłębiony wywiad medyczny, w którym to lekarz dentysta przekazuje Wam specjalną ankietę medyczną, na podstawie której lekarz anestezjolog przygotowuje się do konsultacji oraz zleca ewentualne dodatkowe badania. W trakcie konsultacji anestezjologicznej lekarz:

  • wykonuje badanie fizykalne Waszego Dziecka,
  • udziela szczegółowych informacji o znieczuleniu ogólnym, jego przebiegu oraz ewentualnych powikłaniach,
  • informuje o zaleceniach pozabiegowych oraz prawidłowym przygotowaniu Dziecka w dniu zabiegu.

JAK WYGLĄDA DZIEŃ ZABIEGU W ZNIECZULENIU OGÓLNYM?

  1. Aby leczenie przebiegało w sposób bezstresowy dla Waszego dziecka, podamy mu syrop lub tabletkę (dziecko pamięta jedynie przyjście na miejsce i zabawę). Jest to tzw. Premedykacja i ma na celu wywołanie stanu rozluźnienia u dziecka i zredukowanie jego ewentualnego stresu – jeśli zachodzi taka potrzeba.
  2. Po wejściu do gabinetu dziecko siada na Waszych kolanach, a my podajemy mu specjalną maskę twarzową (zakrywającą nos oraz usta) celem wprowadzenia go w stan głębokiego snu bez odczuwania bólu.
  3. We śnie pielęgniarka anestezjologiczna wykona delikatne wkłucie dożylne. Następnie po podaniu dalszych leków oraz podłączeniu urządzeń monitorujących czynności życiowe, zakładana jest specjalna rurka intubacyjna. Rurka ta pozwala dziecku bezpiecznie oddychać, a lekarzowi dentyście na spokojne, pełne leczenie zębów z użyciem wszystkich nowoczesnych technik i materiałów stomatologicznych.
  4. Lekarz dentysta rozpocznie leczenie zębów Waszego Dziecka z próchnicy i odbuduje ich funkcję oraz kształt. Jest to dobry moment, aby poczęstować się kawą lub udać się na krótki spacer. W razie pytań nasz Opiekun Pacjenta jest zawsze do Waszej dyspozycji.
  5. Lekarz anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną zostaną z Waszym Dzieckiem i przez cały czas trwania zabiegu będą kontrolować jego ciśnienie, puls, oddech oraz poziom tlenu, upewniając się, że jest ono w pełni bezpieczne. Dzięki użyciu nowoczesnego systemu do znieczulania sen utrzymywany będzie przy użyciu precyzyjnie dozowanych środków nasennych oraz przeciwbólowych, a uzupełniane dożylnie płyny zapobiegną odwodnieniu organizmu.
  6. Po zabiegu nasz Dzielny Pacjent trafia do Sali Przebudzeń, gdzie pod czujnym okiem naszego zespołu powoli odzyskuje siły. W tym czasie lekarz dentysta wraz z lekarzem anestezjologiem omawiają z rodzicem przebieg leczenia. Po upływie wymaganego czasu, gdy lekarz anestezjolog stwierdzi, że Dziecko bez problemów dochodzi do siebie, możliwy jest powrót do domu. Nasz personel przekaże Wam dodatkowo informacje o dalszym postępowaniu po zabiegu.

W razie pytań, czy wątpliwości, lekarz anestezjolog jest zawsze osiągalny telefonicznie.