jak wygląda leczenie w znieczuleniu ogólnym?
4 etapy, które pomogą zrozumieć Tobie cały proces leczenia zębów Twojego dziecka w narkozie
etap 1
konsultacja stomatologiczna
Na podstawie przeprowadzonego kompleksowego badania jamy ustnej dziecka, lekarz dentysta przedstawi plan leczenia (czyli ilość zębów wymagająca leczenia, jego sposób oraz czas trwania zabiegu) wraz z jego kosztorysem. Dodatkowo zebrane zostaną wszystkie informacje, dzięki którym lekarz anestezjolog będzie mógł przygotować się do konsultacji oraz zlecić ewentualne dodatkowe badania (jeśli okażą się one konieczne).
etap 2
konsultacja anestezjologiczna
Nasz lekarz anestezjolog spotka się z Tobą oraz Twoim dzieckiem na konsultacji anestezjologicznej kilka dni przed planowanym zabiegiem.
W jej trakcie lekarz:
wykona badanie fizykalne Twojego dziecka,
udzieli szczegółowych informacji o znieczuleniu ogólnym, jego przebiegu oraz ewentualnych powikłaniach
poinformuje o zaleceniach pozabiegowych oraz prawidłowym przygotowaniu dziecka w dniu zabiegu.
Jeżeli dziecko lub inni członkowie rodziny mieli wcześniej jakieś problemy ze znieczuleniem, koniecznie trzeba o tym fakcie poinformować lekarza anestezjologa i przekazać mu wszystkie możliwe szczegóły.
etap 3
dzień
zabiegu
PAMIĘTAJ
Lekarz anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną zostaną z Twoim dzieckiem i przez cały czas trwania zabiegu będą kontrolować jego ciśnienie, puls, oddech oraz poziom tlenu upewniając się, że jest ono w pełni bezpieczne. Dzięki użyciu nowoczesnego systemu do znieczulania sen utrzymywany będzie przy użyciu precyzyjnie dozowanych środków nasennych oraz przeciwbólowych, a uzupełniane dożylnie płynny zapobiegną odwodnieniu organizmu.
dzień zabiegu
krok-po-kroku
Aby leczenie przebiegało w sposób bezstresowy dla Twojego dziecka podamy mu syrop lub tabletkę (dziecko pamięta jedynie przyjście do Centrum i zabawę). Jest to tzw. premedykacja i ma na celu wywołanie stanu rozluźnienia u dziecka i zredukowanie jego ewentualnego stresu – jeśli zachodzi taka potrzeba.
Po wejściu do gabinetu dziecko siada na Twoich kolanach, a my podajemy mu specjalną maskę twarzową (zakrywającą nos oraz usta) celem wprowadzenia go w stan głębokiego snu bez odczuwania bólu.
We śnie pielęgniarka anestezjologiczna wykona delikatne wkłucie dożylne, a następnie po podaniu dalszych leków oraz podłączeniu urządzeń monitorujących czynności życiowe założona zostanie specjalna rurka intubacyjna, która pozwoli dziecku swobodnie oddychać.
Lekarz dentysta rozpoczyna proces leczenie zębów Twojego dziecka z próchnicy i odbuduje ich funkcję oraz kształt.
etap 4
powrót
do domu
Po wybudzeniu, odzyskaniu pełnej sprawności (najczęściej trwa to około 2 godzin) i omówieniu przebiegu leczenia, Pacjent może udać się do domu. Opiekunom dziecka przekazane zostaną wszystkie informacje dotyczące postępowania po zabiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań – lekarz anestezjolog jest zawsze osiągalny telefonicznie.