utrzymywacz przestrzeni

ortodontyczny_utrzymywacz_przestrzeni_imed_kids_2

Kiedy stosuje się ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni?

W momencie kiedy Wasze Dziecko przedwcześnie utraci ząb mleczny, może być konieczne zabezpieczenie przestrzeni międzyzębowej. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni.

Dlaczego zakładanie ortodontycznego utrzymywacza przestrzeni jest istotne?

Musimy pamiętać o tym, że zęby mleczne nie są tak mocno zakorzenione, jak zęby stałe. Z tego powodu mogą w łatwiejszy sposób przemieszczać się na łuku zębowym. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie miejsca, w którym to w przyszłości pojawi się ząb stały. Do ekstrakcji zęba mlecznego może dojść z wielu powodów. Jednym z nich może być z pewnością zaawansowana próchnica.

W przypadku braku odpowiedniego przygotowania miejsca na przyszłego zęba stałego, może dojść do zatrzymania się go bądź nieprawidłowego wyrżnięcia, a co za tym idzie – zaburzenia symetrii łuków zębowych przez przesunięcie i stłoczenie się zębów.

ortodontyczny_utrzymywacz_przestrzeni_imed_kids_1

Jak wygląda ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni?

Ortodontyczne utrzymywacze przestrzeni składają się zazwyczaj z metalowego pierścienia, który jest umocowany na zębie sąsiadującym z luką i przylutowaną metalową pętlą o długości luki, która opiera się o następny, sąsiadujący ząb. W sytuacji, gdy Mały Pacjent korzysta z ruchomego aparatu ortodontycznego, utrzymywacz przestrzeni przybiera wówczas formę akrylowej wypustki, która odchodzi od płytki aparatu w miejscu wolnej przestrzeni.

Stały utrzymywacz przestrzeni jest zdejmowany w momencie, w którym to w miejscu luki zębowej zaczyna wyrzynać się ząb stały. Decydując się na ochronę luki zębowej, chronisz swoje Dziecko przed rozwojem wad zgryzu, a co za tym idzie problemami trawiennymi, czy zaburzeniami mowy. Jest to zdecydowanie łatwiejsze i tańsze rozwiązanie aniżeli leczenie ortodontyczne w przyszłości.