aparat ortodontyczny

Czym jest aparat ortodontyczny dla dzieci?

Aparat ortodontyczny jest narzędziem, które pozwala wyleczyć wady zgryzu oraz zaburzenia w ustawieniu zębów Twojego dziecka. Każdy aparat jest indywidualnie projektowany w zależności od wad ortodontycznych, wad genetycznych oraz wad zębowych.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy aparatów ortodontycznych w zależności od wieku oraz rozwoju dziecka:

  • aparat ruchomy,
  • aparat stały.

Pamiętaj!
Aparat ortodontyczny może być zakładany wyłącznie na zdrowe zęby. Dlatego jeśli w zębach Twojego dziecka występują ubytki lekarz ortodonta zaleci ich wyleczenie

Po co prostować zęby?

  • Ze względów zdrowotnych – prawidłowe rozgryzanie jedzenia ułatwia trawienie oraz chroni układ pokarmowy przed wieloma chorobami,
  • Ze wzglądów stomatologicznych – proste zęby zdecydowanie łatwiej zabezpieczyć przed próchnicą oraz chorobami dziąseł,
  • Ze względów logopedycznych – prawidłowy zgryz umożliwia zlikwidowanie lub mocne ograniczenie wielu wad wymowy,
  • Ze względów estetycznych – równe, proste zęby powodują, że twarz zyskuje na wyglądzie. Jej owal oraz profil przyjmują naturalny kształt, a uśmiech jest pełen wdzięku.

Aparat ruchomy (wyjmowany)

charakterystyczną cechą jest możliwość samodzielnego zakładania go oraz wyjmowania przez Małego Pacjenta. Noszony jest okresowo (według wskazań lekarza ortodonty) przez wyznaczony czas np. noc.

Aparat ortodontyczny wyjmowany zalecany jest dla dzieci z zębami mieszanymi (mlecznymi oraz stałymi) czyli w wieku od mniej więcej 6 do 12 roku życia. Koryguje on niewłaściwy zgryz oraz nieprawidłowości związane z przedwczesną utratą zębów mlecznych kiedy Pacjent rośnie i rozwija się.

Zbudowany jest najczęściej z akrylowej płytki przylegającej do podniebienia oraz metalowych drucików, które nachodzą na zęby. Za pomocą specjalnego mechanizmu ustawia się siłę nacisku z jaką aparat działa.

Aparat ortodontyczny ruchomy cechuje się również możliwością personalizacji według wytycznych dziecka. Na etapie projektowania aparatu lekarz ortodonta dobierze nie tylko kolor aparatu ale również dodatki, które zostaną zatopione w jego płytce. Twoje dziecko jest fanem piłki nożnej – aparat będzie miał herb jego ulubionej drużyny piłkarskiej, postacie z bajek – nie ma problemu, aparat dla miłośniczki zwierząt z dodatkowym brokatem – do odbioru na kolejnej wizycie.

Aparat stały (ligaturowy)

Aparat ortodontyczny stały jest aparatem na stałe zamocowanym do zębów dziecka (w zależności od indywidualnej sytuacji każdego Pacjenta, jednak najczęściej jest to okres około 2-3 lat). Zakładany jest wyłącznie na zęby stałe, dlatego przeznaczony jest dla dzieci w wieku od mniej więcej 12 roku życia.

Aparat ortodontyczny ligaturowy zbudowany jest z metalowych drucianych łuków o różnej sprężystości, zamków mocowanych do powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju oraz gumek (ligatur). Dzieci mogą decydować o kolorze gumek i wymieniać je podczas każdej wizyty kontrolnej.

W trakcie leczenia ortodontycznego na wizytach kontrolnych wymienia się ligatury oraz łuki, tak aby siła ich oddziaływania na zęby przynosiła pożądane efekty (uzależnione od wady zgryzu).

Stałe aparaty stosowane są do leczenia wielu problemów związanych ze zgryzem, a rezultaty takiego leczenia są zaskakujące. Począwszy od prawidłowego ustawienia zębów, przez poprawę ogólnego samopoczucia Pacjenta, kończąc na zmianie rysów twarzy.