Leczenie próchnicy
Pamiętaj!
Nieleczona próchnica może doprowadzić do chorób nerek, układu nerwowego i krążenia, a nawet zapalenia opon mózgowych
Czym jest próchnica i skąd się bierze?
Próchnica zębów mlecznych jest:
Powstaje w wyniku braku lub nieregularnego szczotkowania zębów. Odkładająca się płytka nazębna na powierzchni zęba zawiera bakterie, które aktywnie namnażając się produkują kwas rozpuszczający fluor oraz wapń ze szkliwa zęba. Szkliwo staje się miękkie a bakterie łatwo przenikają głąb zęba i uszkadzają go.
Przyczyny próchnicy u dzieci – dlaczego się rozwija?
Aby próchnica miała odpowiednie warunki do rozwoju konieczne jest wystąpienie czterech oddziałujących na siebie wzajemnie czynników:
Bardzo istotna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej.
Próchnica u małych dzieci – próchnica butelkowa
Jest to szczególny rodzaj próchnicy, na który narażone są dzieci zasypiające z butelką lub karmione w porze nocnej. Z powodu zmniejszonego wydzielania śliny w trakcie snu, cukry zawarte w pożywieniu/płynie zgromadzą się wokół zęba i będą stanowić pożywkę dla bakterii. Wykazano również, że oblizywanie przez rodzica smoczka lub łyżeczki przed podaniem jej dziecku sprzyja przenoszeniu drobnoustrojów.
Jak wygląda próchnica zębów mlecznych?
Pierwszym etapem próchnicy zębów mlecznych jest pojawienie się lepkiego, biało-żółtego nalotu, który ściśle obkleja powierzchnię zęba. Następnie na błyszczącej powierzchni szkliwa pojawiają się matowe, szorstkie białe plamy lub smugi. Jest to tzw. plama próchnicowa powstała w wyniku znacznego spadku poziomu składników mineralnych.
Ponieważ próchnica początkowa znajduje się wyłącznie w szkliwie, przy wdrożeniu odpowiedniej higieny oraz zastosowania specjalnej pasty remineralizującej można ją jeszcze bezinwazyjnie zatrzymać. Dlatego pojawienie się plamy próchnicowej jest ostatnim momentem, w którym proces chorobowy jest całkowicie odwracalny.
Wraz z upływem czasu plama robi się ciemna (czarna lub brązowa) oraz szorstka – jest to etap próchnicy powierzchniowej, kiedy ubytek jest jeszcze płytki.
Próchnica średnia oraz głęboka umożliwia łatwe wyczucie „dziury” w zębie. W trakcie jedzenia zęby dziecka stają się wrażliwe i reagują na ciepłe/zimne potrawy oraz słodki/kwaśny smak. Możliwe jest wystąpienie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Ubytki bardzo szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie zęby. Bardzo często próchnicy towarzyszy stan zapalny, który jest przyczyną bólu, zwłaszcza w trakcie przeżuwania.
Próchnica głęboka jest szczególnie przykra oraz bolesna dla dziecka ponieważ zainfekowała już najbardziej wrażliwą część zęba – miazgę, gdzie obecne są nerwy oraz naczynia krwionośne.
Pamiętaj!
Po zakończonym posiłku zęby oraz dziąsła powinny zostać poddane szczotkowaniu!
Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?
Leczenie zachowawcze zębów mlecznych zawsze uzależnione jest od ich stanu.
W naszym Centrum wdrożyliśmy w życie Indywidulany Program Profilaktyki Stomatologicznej – program dobrany i stworzony specjalnie z myślą o odmiennej budowie zębów mlecznych i komforcie Twojego dziecka. Rozpoczynamy od precyzyjnego zlokalizowania ubytków w trakcie konsultacji stomatologicznej. Następnie lekarz dentysta w zależności od sytuacji dobierze odpowiedni rodzaj leczenia i przystąpi do odtworzenia pierwotnego kształtu oraz funkcji zębów Twojego dziecka:
Zdajemy sobie sprawę, że dzieci są najbardziej wymagającymi Pacjentami, dlatego z myślą o nich przygotowaliśmy szereg udogodnień, które maksymalnie podnoszą ich komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. O atmosferę w trakcie wizyty zadba nasz personel, dla którego stomatologia dziecięca to pasja, a największą nagrodą jest zdrowy uśmiech Małego Pacjenta.
Pamiętaj!
Zęby trzonowe – „czwórki” oraz „piątki” są zębami, w których najczęściej zaczyna rozwijać się próchnica. Ze względu na swoją budowę resztki pokarmowe zalegają w bruzdach oraz powierzchniach międzyzębowych a dziecko w trakcie szczotkowania zębów często nie domywa zębów znajdujących się z tyłu. Dlatego, tak ważne jest, a by rodzice kontrolowali poprawność umycia zębów nawet do 8 roku życia.
Dlaczego stosujemy kolorowe wypełnienia?
Ponieważ wybór koloru dodatkowo uatrakcyjnia wizytę u dentysty w oczach Twojego Dziecka i czyni dbanie o zęby formą zdrowej zabawy.
Złoty, zielony, srebrny, pomarańczowy, niebieski, cytrynowy, różowy, jagodowy – każdy Mały Pacjent znajdzie kolor odpowiadający Jego oczekiwaniom, a dodatkowo ma poczucie kontroli nad sytuacją i dzięki temu chętniej współpracuje z lekarzem. Wspólne wybieranie barwy plomby czy oglądanie kolornika powoduje, że dziecko nie koncentruje się tak mocno na samym leczeniu i jest mniej zestresowane. Na sam koniec wizyty, za pomocą kamery wewnątrzustnej lekarz dentysta zaprezentuje swoją pracę i przedstawi kolorowe wypełnienie.
Materiał stosowany do kolorowych wypełnień jest w pełni bezpieczny, a jego trwałość i skuteczność nie różni się od klasycznych, białych „plomb”.