plastyka wędzidełka języka
Czym jest wędzidełko języka?
Wędzidełko języka łączy jamę ustną z dolną powierzchnią języka. Jest to rodzaj cienkiej tkanki, która ma za zadanie łączyć ze sobą dwie powierzchnie i zarazem ograniczać ich ruchomość. Jest ono pomocne szczególnie w przypadku funkcji żucia, zachowania prawidłowego napięcia mięśniowego oraz oczywiście ruchu języka.
Zbyt krótkie wędzidełko – skutki
Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe może przyczynić się do problemów ze ssaniem – wówczas spotykamy się często z występującymi problemami związanymi z karmieniem piersią. Dodatkowo za krótkie wędzidełko doprowadza do rozwijania się wad wymowy, szczególnie przy wymawianiu takich głosek jak: cz i dż, sz i ż oraz r, wad zgryzu oraz do trudności w przeżuwaniu. Nadmierne ślinienie się oraz ograniczona ruchomość języka to również charakterystyczne objawy występowania krótkiego wędzidełka.
Jak wygląda zabieg plastyki wędzidełka?
Na zabieg plastyki wędzidełka powinny udać się Dzieci, które odbyły wcześniej konsultacje u odpowiedniego specjalisty tj. chirurga stomatologicznego, ortodonty bądź logopedy. Warto zaznaczyć, że w przypadku minimalnego skrócenia wędzidełka, przed zdecydowaniem się na jego podcięcie, zalecane są odpowiednie ćwiczenia logopedyczne. Sam zabieg plastyki wędzidełka to prosty i krótki zabieg, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku Dzieci, u których występuje bardzo duży lęk przed zabiegiem, można skorzystać również ze znieczulenia podtlenkiem azotu, czyli inaczej gazu rozweselającego, które pozwoli Małemu Pacjentowi się odprężyć i ze spokojem podejść do zabiegu.
Jest kilka sposobów wykonywania frenotomii: za pomocą skalpela, nożyczek chirurgicznych lub lasera chirurgicznego. Gojenie się wędzidełka przebiega zazwyczaj bardzo szybko, jednakże Rodzic musi pamiętać o tym, aby wykonywać z Dzieckiem zalecone ćwiczenia logopedyczne, które pomogą w sprawnym gojeniu się rany oraz powstrzymają pojawieniu się ewentualnych zrostów.