leczenie kanałowe

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w momencie, w którym dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Przyczyną tej sytuacji jest najczęściej nieleczona bądź źle leczona próchnica lub poważne urazy zęba. Leczenie endodontyczne wpierw zaczyna się od usunięcia próchnicy z zęba. Jednakże głównym przedmiotem tego zabiegu jest usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych zęba, ich opracowanie oraz wykonanie ich dezynfekcji. Finalnie, tak przygotowany kanał jest wypełniany specjalnie przeznaczonymi do tego materiałami. Po zakończeniu zabiegu leczenia kanałowego wymagane jest jeszcze odpowiednie odbudowanie zęba.

Dlaczego warto poddawać leczeniu kanałowemu zęby mleczne?

Rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest prawidłowy rozwój zębów mlecznych u ich Dzieci. Fakt, że prędzej czy później w ich miejscu pojawią się zęby stałe, nie daje zezwolenia na niereagowanie w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek choroby bądź urazu mechanicznego „mleczaka”. Zęby mleczne trzeba leczyć, aby uniknąć różnego rodzaju powikłań oraz problemów w przyszłości. Konsekwencją zbyt wczesne utraty zębów mlecznych może być zaburzenie symetrii łuków zębowych przez ich przesunięcie i stłoczenie.

Czy każdy ząb mleczny nadaje się do leczenia endodontycznego?

Warto pamiętać o tym, że finalną decyzję dotyczącą wskazania lub przeciwskazania do leczenia kanałowego zęba mlecznego podejmuje lekarz stomatolog, bazując przy tym między innymi na podstawie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy ząb mleczny nadaje się do przeprowadzenia tego typu zabiegu. Może mieć na to wpływ na przykład:

  • nie w pełni uformowany korzeń zębowy,
  • ostre stany zapalne zęba,
  • bardzo mocno zniszczona korona zęba.